wczasy, wakacje, urlop
28 lutego 2013r.
ROWY Jest to drugi punkt "wypadowy" do Słowińskiego Parku Narodowego. Wieś rybacka, licząca ok. 250 mieszkańców, położona u ujścia do morza rzeki Łupawy, przepływającej przez jezioro Gardno. Dojazd ze Słupska samochodem lub autobusem PKS ok. 32 km dobrą drogą. Droga malownicza — zwłaszcza jej ostatni odcinek, gdy spomiędzy lasów wybiega na rozległą równinę pokrytą łąkami i pastwiskami. Z prawej strony w oddali widnieje jezioro Gardno.
22 stycznia 2013r.
Bardzo interesującym terenem jest również Zalew Szczeciński, który zajmuje obszar 660 km2, łącznie zaś z wodami przyległymi (rzeki ujściowe, jezioro Dąbie itp.) aż 925 km2. Z tego tylko !)14 km2 należy do Polski. Zalew ten jest więc największym śródlądowym zbiornikiem wodnym w Polsce, Zalew bowiem Wiślany ma tylko 815 km2, a największe nasze jeziora: śniardwy (106 km2) i Mamry (104 km2), są wielokrotnie mniejsze. Zalew Szczeciński jest stosunkowo płytki, jego przeciętna głębokość wynosi zaledwie 4 m. W jaki więc sposób dojeżdżają do Szczecina statki oceaniczne o zanurzeniu 6—8 m? Otóż w tym celu wykopano specjalny kanał, tzw. ,,tor wodny", biegnący środkiem zalewu. Tędy wypływają statki handlowe na wszystkie morza i oceany. My zaś z trasy tej skorzystać możemy w celu zapoznania się z samym zalewem. Drogą tą kursują bowiem statki pasażerskie, które zawiozą nas ze Szczecina aż do Świnoujścia bądź też do Lubina, tj. na sam skraj parku narodowego, skąd łatwo dostać się już można do znanej miejscowości — Międzyzdrojów.
22 stycznia 2013r.
Niewykluczone, że w czasie pobytu nad morzem uda nam się zobaczyć także morświna. Z kształtu ssak ten do złudzenia przypomina rybę. Ciało jego jest tak samo wrzecionowate, zakończone rozwidloną płetwą ogonową. Jednak płetwa ta ustawiona jest u morświna poziomo, podczas gdy u ryb — pionowo. Ciało morświna pozbawione jest owłosienia. Jest ono białawe od spodu, z wierzchu zaś ciemne, z lekkim metalicznoniebieskim odcieniem. Od swojego krewniaka delfina różni się morświn krótszym i bardziej zaokrąglonym pyskiem oraz mniej towarzyskim trybem życia. Rzadko trzyma się stadami, podczas gdy delfin wędruje najczęściej w gromadzie.
22 stycznia 2013r.
"Wielkie Morze" Wielkim Morzem nazywają rybacy kaszubscy otwartą część Bałtyku, którą przeciwstawiają Zatoce Puckiej i Zatoce Gdańskiej. Tędy prowadzi droga naszych statków handlowych do obcych krajów i tędy też płyną rybacy na dalekomorskie połowy. Morze jest wielką arterią łączącą wszystkie ziemie i wszystkie narody. Znaczenie morza oceniono u nas już przed wiekami, co znalazło swój wyraz w budowie pierwszego portu morskiego we Władysławowie jeszcze za Władysława IV. Pamiątką z tamtych czasów jest olbrzymia żelazna kotwica, którą zwróciło nam morze w czasie budowy portu we Władysławowie w okresie międzywojennym.
22 stycznia 2013r.
Zachodnia część Zatoki Gdańskiej, osłonięta Mierzeją Helską — to Zatoka Pucka, czyli tzw. ,,Małe Morze" (rys. 30). Jej północno- -zachodni, najbardziej wypłycony skrawek nazywamy niekiedy Zalewem Puckim. Zalew ten oddzielony jest od pozostałej części Zatoki Puckiej wydłużoną mielizną podwodną, zwaną Ryfem Mew. Grzbiet tego piaszczystego wału, który wynurza się częściowo na powierzchnię morza, rozciąga się od Rewy w kierunku Kuźnicy.
22 stycznia 2013r.
Wokół Zalewu Wiślanego istnieje jeszcze kilka innych rezerwatów. Tak na przykład o 3—4 km na wschód od Krynicy Morskiej (Łysicy) znajduje się rezerwat z typową roślinnością słonoroślową. Również wysokie, malownicze zbocza na południowo-wschodnich brzegach Zalewu Wiślanego (pomiędzy Kadynami i Suchaczem), porośnięte wspaniałymi lasami bukowymi, wyodrębnione są częściowo jako rezerwat przyrody. Warto dodać, że w Kadynach znajduje się potężny dąb, liczący około 1000 lat. Zatoka Gdańska
22 stycznia 2013r.
Zalew Wiślany Taką właśnie, bardzo wydłużoną mierzeją odcięty został od Zatoki Gdańskiej Zalew Wiślany, który połączony jest obecnie z Bałtykiem jedynie wąską rynną. Stanowi on obszerny i bardzo wydłużony zbiornik wodny o powierzchni 815 km2, z czego prawie 40% należy do Polski. Kiedyś zalew ten obejmował o wiele większą przestrzeń: sięgał aż po Gdańsk na zachodzie i Malbork na Południu. W późniejszym jednak czasie silnie wypłacone i zamulone przez Wisłę tereny zostały osuszone przez człowieka.. Są to słynne z wysokiej urodzajności Żuławy.