wczasy, wakacje, urlop
28 sierpnia 2013r.
Plaże i aktywny wypoczynek Plaża we Władysławowie ma prawie 23 km, a jej szerokość dochodzi w niektórych miejscach nawet do 200 m. Ciągnie się w stronę Jastrzębiej Góry (tu bardziej kamieniście, a nawet klifowo) i Helu (bardziej piaszczyście) i jest rozdzielona jedynie portem. Bliżej centrum miasta ma śliczny, złoty piasek, a na licznych wczasowiczów czeka wiele atrakcji: zjeżdżalnia wodna, wypożyczalnie sprzętu sportowego, punkty gastronomiczne.
28 sierpnia 2013r.
Półwysep Helski Półwysep Helski jest wysuniętym w morze lądem, otaczającym Zatokę Pucką. Choć popularnie zwany półwyspem, faktycznie powinno się o nim mówić jako o mierzei, czyli obszarze usypanym przez morskie fale przybrzeżne, tworzącym piaszczystą barierę oddzielającą zalew lub zatokę od morza. Mierzeja Helska jest bardzo nietypowa, gdyż nie tworzy się równolegle do brzegu, a wygięta w kształcie kosy, wchodzi daleko w głąb morza. Jej długość wynosi 35 km, szerokość od 300 m u nasady, poprzez 100 m w najwęższym miejscu, do ok. 3 km na cyplu. Jeszcze 300 lat w miejscu mierzei znajdował się ciąg wysp, które połączyły się ze sobą w wyniku usypywania piasku.
28 sierpnia 2013r.
Zaproszenie nad Bałtyk Wybrzeże Bałtyku od ponad stu lat przyciąga w wakacje tłumy Polaków, spragnionych słońca i odpoczynku na pięknych plażach. Choć pogoda czasami płata figle, większości wczasowiczów to nie zraża - tłumnie przybywają nad polskie morze, by zażywać morskich kąpieli i wylegiwać się na piaszczystych plażach.
16 sierpnia 2013r.
LUDY OKRESU KAMIENNEGO 1. Pojawienie się pierwszych gromad ludzkich Pierwsza ludność na Pomorzu pojawiła się znacznie później niż w reszcie Polski, bo dopiero po wycofaniu się lądolodu, który pokrywał znaczną część Polski, do Skandynawii. Pierwotni mieszkańcy Pomorza wiedli życie koczownicze i żyli z myślistwa i zbieractwa. Nie znali użytku kruszców i wyrabiali swe narzędzia i broń przeważnie z materiałów
16 sierpnia 2013r.
EPOKA WSPÓLNOTY PIERWOTNEJ CHARAKTERYSTYKA ŹRÓDEŁ I LITERATURY; Z DZIEJÓW BADAN ARCHEOLOGICZNYCH POMORZA Pomorze należy do obszarów Polski najlepiej zbadanych pod względem archeologicznym. Już w roku 1724 ukazała się w Królewcu pierwsza praca z zakresu naszej dyscypliny, mianowicie dziełko Christiana Fryderyka R e u s c h a, De tumulis et urnis sepulcralibus in Prussia, w którym autor daje przegląd zwyczajów pogrzebowych Celtów, Germanów i Prusów, dołączając szczegółowy opis grobów prahistorycznych odkrytych na obszarze ówczesnych Prus Królewskich i Książęcych, poczynając od pierwszego odkrycia grobu skrzynkowego
16 sierpnia 2013r.
Przemiany nazwy Pomorza w okresie od 1920 do 1945 roku Traktat wersalski przywrócił Polsce część prowincji Prus Zachodnich. W granicach Niemiec pozostały na zachodzie powiaty: człuchowski (większość), wałecki oraz części wejherowskiego, puckiego i złotowskiego, na wschodzie — powiaty: malborski (większość), sztumski, suski, części elbląskiego i kwidzyńskiego. Fragmenty okolicznych powiatów włączono również do terytorium Wolnego Miasta Gdańska (Freistadt Danzig).
16 sierpnia 2013r.
Pomorze Zachodnie w łatach 1124—1138 stolice obecnych powiatów się do nazwy miejscowej: Drawa, Drawis itp. Nazwa Skalowia o niejasnym znaczeniu, wiąże się prawdopodobnie z jakimś określeniem lasu. Ziemia Sudwa (S u d o w i a) i lud Sudowów wzięły swoją nazwę prawdopodobnie od rz. Suduone, Sudonia. Podobnie ziemia i lud J a ć-więgów zaczerpnęli swe nazwy od rz. Hańczy. Wreszcie najdalej ku północy położona S a m b i a oznaczała prawdopodobnie 'kraj nizinny'. Wspomnieć należy o zagadkowej nazwie: G a 1 i n d i na pograniczu pru-sko-mazowieckim, której odpowiednikiem jest nazwa plemienia: G o 1-j a d nad rz.