wczasy, wakacje, urlop
28 lutego 2013r.
Muzeum Ziemi Puckiej, fragment izby kaszubskiej owe starostwo z rąk spadkobierców króla Jana III Sobieskiego i następnie przekazał je swemu stryjecznemu bratu wojewodzie inflanckiemu Piotrowi Jerzemu Przebendowskiemu. Piotr Jerzy około roku 1729 powiększył swoje posiadłości o dobra rzucewsko-wej-herowskie, stając się tym samym jednym z najza-możniejszych ludzi XVIII-wiecznego Pomorza (pod koniec życia posiadał około 60 wsi, miasto Wejherowo i dwa starostwa). Dodatkowego splendoru przydało mu małżeństwo z Urszulą Potocką, córką marszałka nadwornego koronnego Stefana Potockiego.
28 lutego 2013r.
ZABYTKI "Na brzegu samym, tuż przy morzu, leży [...] miasteczko Puck, stare sięgające książąt pomorskich, znane z jedynego portu Rzeczypospolitej, dziś stolica powiatu. Port mały, cichy; stoi w nim na kotwicy zwykle kilka tylko kutrów rybackich. Nad nim wznosi się, wydając się stąd od niskiego brzegu potężnym, olbrzymi {...] kościół pucki" (Bernard Chrzanowski, Z wybrzeża..., 1920). I ten obraz bez zmian pozostał do dziś. Podziwiać tu można nadal niewielki prostokątny rynek okolony XVIII- i XIX--wiecznymi kamieniczkami i piętrzącą się ponad dachami bryłę kościoła, a także wąskie uliczki z tak charakterystyczną dla tego miasta mieszkalno-gospo-darezą zabudową.
28 lutego 2013r.
DOMY MIESZKALNE Istniejące do naszych czasów domy mieszkalne Pucka pochodzą w głównej mierze z XVIII, XIX i obecnego stulecia. Tworzą one nader interesujący pod względem architektonicznym zespół, urzekający widza swą staroświecką urodą. Piękne są zwłaszcza smukłe kamieniczki z ozdobnymi szczytami, ustawione wokół niewielkiego rynku, zajmującego środek miasta. Ponad ich stromymi dachami widnieje masywna bryła kościoła parafialnego. Natomiast w wąskich przyrynkowych uliczkach uważny obserwator dostrzeże różnorodność form stojących obok siebie domów i mieszkalnych i gospodarczych. Te ostatnie zachowały się także na małych podwórkach, położonych na tyłach kamienic rynku.
28 lutego 2013r.
WAŻNIEJSZE ŹRÓDŁA I OPRACOWANIA Najważniejszy materiał źródłowy dotyczący dziejów Pucka, jego rozwoju urbanistycznego i zabytków, znajduje się w zbiorach Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Gdańsku. Pod sygnaturą 519 mieści się tata zbiór akt dawnej Rady Miasta Pucka z lat 1348—1945. Zbiór ten, przeniesiony z Pucka do Gdańska w roku 1903, zawiera m.in. oryginał przywileju lokacyjnego z roku 1348, wszystkie nadania królów polskich i starostów, księgi kasowe, materiały statystyczne i dokumenty policji budowlanej.
16 sierpnia 2013r.
Ustka - miasto , w którym czekają na Was przygody pełne niezapomnianych wrażeń, zdobywania niecodziennych doświadczeń i umiejętności. Pobyt w Ustce to gwarancja pełnej satysfakcji, każdy znajdzie tutaj to, czego szuka : zdrowy klimat, odpoczynek, ciszę lasu, szum morza. Uzdrawiające zabiegi lub ... przygody i atrakcje - od poniedziałku do niedzieli, od świtu do zmierzchu, od zmierzchu po świt... Ustka jako uzdrowisko w leczeniu i profilaktyce wykorzystuje działanie morza. Klimat morski ze względu na dużą wilgotność, nasilenie wiatrów, nasłonecznienie i obecność aerozolu morskiego uważany jest za bardzo korzystny dla organizmu człowieka.
16 sierpnia 2013r.
CHARAKTERYSTYKA GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNA POMORZA Środowisko geograficzne Krajobraz dzisiejszego Pomorza ukształtował się w okresie lodowcowym i polodowcowym. Już pod powłoką lodowcową, zwłaszcza w momencie jej -topnienia, kształtowały się najbardziej charakterystyczne jego cechy, jak rozmieszczenie wód stojących, bieg rzek i strumieni, urzeźbienie terenu, pierwszy zarys linii brzegowej morza itp.
16 sierpnia 2013r.
Pomorze Zachodnie w łatach 1124—1138 stolice obecnych powiatów się do nazwy miejscowej: Drawa, Drawis itp. Nazwa Skalowia o niejasnym znaczeniu, wiąże się prawdopodobnie z jakimś określeniem lasu. Ziemia Sudwa (S u d o w i a) i lud Sudowów wzięły swoją nazwę prawdopodobnie od rz. Suduone, Sudonia. Podobnie ziemia i lud J a ć-więgów zaczerpnęli swe nazwy od rz. Hańczy. Wreszcie najdalej ku północy położona S a m b i a oznaczała prawdopodobnie 'kraj nizinny'. Wspomnieć należy o zagadkowej nazwie: G a 1 i n d i na pograniczu pru-sko-mazowieckim, której odpowiednikiem jest nazwa plemienia: G o 1-j a d nad rz.