na Wczasy nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

 

BARWY MORZA

19 kwietnia 2013r.

BARWY MORZA Morze zmienia niemal codziennie swą barwę. Błękitne podczas dni bezwietrznych i słonecznych, staje się sinostalowe podczas sztormu. Najważniejszymi czynnikami, wpływającymi na zabarwienie wód, są: oświetlenie słoneczne, kąt padania promieni słonecznych, stopień zachmurzenia nieba, głębokość wody, jej zasolenie, zawartość zawieszonych w wodzie drobnych cząstek nieorganicznych, żyjątek tworzących plankton oraz rodzaj dna. W zależności od kompozycji powyższych czynników otrzymujemy rozmaite obrazy kolorystyczne wody: Lazurowe Wybrzeże — wody dobrze prześwietlone, czyste, mało zasobne w zawiesiny i plankton; Morze Białe — zawdzięcza swoją nazwę lodom pokrywającym zwłaszcza zimą jego wody; Morze Czarne — ciemny, surowy koloryt podczas burz i pochmurnego nieba; Morze Żółte — zawiesiny gliny lessowej przynoszone przez wielkie chińskie rzeki, głównie Jangcy-ciang (podobne zjawisko obserwujemy zresztą u ujścia Wisły, w okresie gdy rzeka niesie wodę z roztopów wiosennych ); Morze Czerwone — kolor tego morza, który znalazł wyraz w jego nazwie, pochodzi od purpurowo-nie-bieskich wodorostów masowo tam występujących.


Półwysep Helski

28 sierpnia 2013r.

Półwysep Helski Półwysep Helski jest wysuniętym w morze lądem, otaczającym Zatokę Pucką. Choć popularnie zwany półwyspem, faktycznie powinno się o nim mówić jako o mierzei, czyli obszarze usypanym przez morskie fale przybrzeżne, tworzącym piaszczystą barierę oddzielającą zalew lub zatokę od morza. Mierzeja Helska jest bardzo nietypowa, gdyż nie tworzy się równolegle do brzegu, a wygięta w kształcie kosy, wchodzi daleko w głąb morza. Jej długość wynosi 35 km, szerokość od 300 m u nasady, poprzez 100 m w najwęższym miejscu, do ok. 3 km na cyplu. Jeszcze 300 lat w miejscu mierzei znajdował się ciąg wysp, które połączyły się ze sobą w wyniku usypywania piasku.


Plaża i Aktywny Wypoczynek

28 sierpnia 2013r.

Plaże i aktywny wypoczynek Plaża we Władysławowie ma prawie 23 km, a jej szerokość dochodzi w niektórych miejscach nawet do 200 m. Ciągnie się w stronę Jastrzębiej Góry (tu bardziej kamieniście, a nawet klifowo) i Helu (bardziej piaszczyście) i jest rozdzielona jedynie portem. Bliżej centrum miasta ma śliczny, złoty piasek, a na licznych wczasowiczów czeka wiele atrakcji: zjeżdżalnia wodna, wypożyczalnie sprzętu sportowego, punkty gastronomiczne.


Na Łódce i Desce

04 września 2013r.

Podróż w czasie Najmniej wyczerpujące, ale niezwykle interesujące, będą z pewnością wycieczki wzdłuż nadmorskich deptaków w Świnoujściu i w pobliskich niemieckich miejscowościach - Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. Już sama malowniczość morskiego pejzażu, zapach wydmowej roślinności czy klimat promenadowych kafejek to wystarczająca zachęta do ich podejmowania. Rowerowa wyprawa przez nadmorskie dzielnice jest również pasjonującą podróżą w czasie