wczasy, wakacje, urlop
22 stycznia 2013r.
Jak powstało nasze wybrzeże? Potrafi jednak zmieniać swoje oblicze (rys. 27). Biada wówczas śmiałkowi, który nie zdąży skryć się na czas w bezpiecznym miejscu. Niejedna ofiara spoczywa już na dnie morza. Morze jest w wiecznym ruchu. Gdy jest spokojne i cichej zdaje się oddychać miarowym rytmem. Nigdy nie jest takie samo! jakie było wczoraj. Wiecznie zmienny jest jego kolor, ruch i odgłos! Czasem jest tak spokojne, że powierzchni jego nie zakłóca żadna zmarszczka. Wtedy w morzu jak w lustrze odbija się szafirowe niebo.
22 stycznia 2013r.
Niewykluczone, że w czasie pobytu nad morzem uda nam się zobaczyć także morświna. Z kształtu ssak ten do złudzenia przypomina rybę. Ciało jego jest tak samo wrzecionowate, zakończone rozwidloną płetwą ogonową. Jednak płetwa ta ustawiona jest u morświna poziomo, podczas gdy u ryb — pionowo. Ciało morświna pozbawione jest owłosienia. Jest ono białawe od spodu, z wierzchu zaś ciemne, z lekkim metalicznoniebieskim odcieniem. Od swojego krewniaka delfina różni się morświn krótszym i bardziej zaokrąglonym pyskiem oraz mniej towarzyskim trybem życia. Rzadko trzyma się stadami, podczas gdy delfin wędruje najczęściej w gromadzie.
28 lutego 2013r.
ŁEBA Jest to największa i najbardziej uczęszczana miejscowość na obrzeżu Parku, z której też najliczniejsze rzesze turystów rozpoczynają zwiedzanie Parku. Połączenie z resztą kraju ma Łeba wyjątkowo dogodne. Leży ok. 32 km na północ od Lęborka. Dojazd zarówno koleją, jak też autem lub autobusem PKS wygodną i malowniczą drogą. W sezonie letnim, poza pociągami lokalnymi z Lęborka lub Wejherowa — dochodzą do Łeby pociągi pospieszne bezpośrednio z Warszawy i .z Bielska.
28 lutego 2013r.
SZLAK PÓŁNOCNY — CZERWONY (40 km) Początek swój bierze w Łebie. Od dworca kolejowego skręcamy w lewo i idziemy drogą do Rąbki 2,5, km (opis trasy str. 58). W Rąbce jest ostatni punkt, dó którego można dojechać samochodem. Tutaj pojazdy należy pozostawić na parkingu. Po przejściu rogatki wchodzimy na drogę betonową, wybudowaną przez Niemców w czasie II wojny światowej dla dojazdu do zlokalizowanej wśród wydm wyrzutni pocisków rakietowych V~2.
28 lutego 2013r.
SZLAK ŁĄCZĄCY — CZARNY (połączenie szlaku żółtego z czerwonym, 4,5 km) Trasa rozpoczyna się w Gardnie Wielkiej. Z centrum wsi schodzimy ulicą Bałtycką do brzegu jeziora Gardno. Skręcamy w prawo i idziemy wzdłuż brzegu jeziora drogą wysadzaną starymi wierzbami przez rozległą płaszczyznę łąk i pastwisk. Jezioro oddala się i staje niewidoczne, wobec niskiego położenia drogi i szuwarów przybrzeżnych. Zbliżamy się do rzeki Łupawy i przechodzimy po moście drewnianym (ok. 2,5 km od Gardny). Dochodzimy do murowanego budynku przepompowni. Znajdujące się tam pompy przelewają wodę z niżej położonego kanału melioracyjnego do jeziora.