wczasy, wakacje, urlop
22 stycznia 2013r.
Jak powstało nasze wybrzeże? Potrafi jednak zmieniać swoje oblicze (rys. 27). Biada wówczas śmiałkowi, który nie zdąży skryć się na czas w bezpiecznym miejscu. Niejedna ofiara spoczywa już na dnie morza. Morze jest w wiecznym ruchu. Gdy jest spokojne i cichej zdaje się oddychać miarowym rytmem. Nigdy nie jest takie samo! jakie było wczoraj. Wiecznie zmienny jest jego kolor, ruch i odgłos! Czasem jest tak spokojne, że powierzchni jego nie zakłóca żadna zmarszczka. Wtedy w morzu jak w lustrze odbija się szafirowe niebo.
22 stycznia 2013r.
"Wielkie Morze" Wielkim Morzem nazywają rybacy kaszubscy otwartą część Bałtyku, którą przeciwstawiają Zatoce Puckiej i Zatoce Gdańskiej. Tędy prowadzi droga naszych statków handlowych do obcych krajów i tędy też płyną rybacy na dalekomorskie połowy. Morze jest wielką arterią łączącą wszystkie ziemie i wszystkie narody. Znaczenie morza oceniono u nas już przed wiekami, co znalazło swój wyraz w budowie pierwszego portu morskiego we Władysławowie jeszcze za Władysława IV. Pamiątką z tamtych czasów jest olbrzymia żelazna kotwica, którą zwróciło nam morze w czasie budowy portu we Władysławowie w okresie międzywojennym.
28 sierpnia 2013r.
Plaże i aktywny wypoczynek Plaża we Władysławowie ma prawie 23 km, a jej szerokość dochodzi w niektórych miejscach nawet do 200 m. Ciągnie się w stronę Jastrzębiej Góry (tu bardziej kamieniście, a nawet klifowo) i Helu (bardziej piaszczyście) i jest rozdzielona jedynie portem. Bliżej centrum miasta ma śliczny, złoty piasek, a na licznych wczasowiczów czeka wiele atrakcji: zjeżdżalnia wodna, wypożyczalnie sprzętu sportowego, punkty gastronomiczne.