na Wczasy nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

 

Jak powstało nasze wybrzeże?

22 stycznia 2013r.

Jak powstało nasze wybrzeże? Potrafi jednak zmieniać swoje oblicze (rys. 27). Biada wówczas śmiałkowi, który nie zdąży skryć się na czas w bezpiecznym miejscu. Niejedna ofiara spoczywa już na dnie morza. Morze jest w wiecznym ruchu. Gdy jest spokojne i cichej zdaje się oddychać miarowym rytmem. Nigdy nie jest takie samo! jakie było wczoraj. Wiecznie zmienny jest jego kolor, ruch i odgłos! Czasem jest tak spokojne, że powierzchni jego nie zakłóca żadna zmarszczka. Wtedy w morzu jak w lustrze odbija się szafirowe niebo.


Wielkie Morze

22 stycznia 2013r.

"Wielkie Morze" Wielkim Morzem nazywają rybacy kaszubscy otwartą część Bałtyku, którą przeciwstawiają Zatoce Puckiej i Zatoce Gdańskiej. Tędy prowadzi droga naszych statków handlowych do obcych kra­jów i tędy też płyną rybacy na dalekomorskie połowy. Morze jest wielką arterią łączącą wszystkie ziemie i wszystkie narody. Znaczenie morza oceniono u nas już przed wiekami, co znalazło swój wyraz w budowie pierwszego portu morskiego we Władysławowie jeszcze za Władysława IV. Pamiątką z tamtych czasów jest olbrzymia żelazna kotwica, którą zwróciło nam morze w czasie budowy portu we Władysławowie w okresie międzywojennym.


Plaża i Aktywny Wypoczynek

28 sierpnia 2013r.

Plaże i aktywny wypoczynek Plaża we Władysławowie ma prawie 23 km, a jej szerokość dochodzi w niektórych miejscach nawet do 200 m. Ciągnie się w stronę Jastrzębiej Góry (tu bardziej kamieniście, a nawet klifowo) i Helu (bardziej piaszczyście) i jest rozdzielona jedynie portem. Bliżej centrum miasta ma śliczny, złoty piasek, a na licznych wczasowiczów czeka wiele atrakcji: zjeżdżalnia wodna, wypożyczalnie sprzętu sportowego, punkty gastronomiczne.